Jūras zemē Latvijā

  • Autors
    Rimants Ziedonis
  • ISBN
    978-9934-0-1012-5
  • Izdevniecība
    Zvaigzne ABC apgāds
  • Gads
    2009
  • Lappuses
    288
  • Iesējuma veids
    Cietie vāki (285mm x 165mm)
Lasītāju vērtējums:
Ekspertu vērtējums:
Cena: Ls 11,88 Reģistrējoties: Ls 10,69

Pirkt

“Jūras zemē Latvijā” ir kultūrvēsturiska, interesanti uzrakstīta, nopietnā pētnieciskā darbā tapusi, autora dziļo literāro talantu un vērotāja asredzību apliecinoša grāmata. Šāda izdevuma klajā nākšana patiešām ir Notikums Latvijas grāmatniecībā. Grāmatas autors – literāts un žurnālists Rimants Ziedonis – darbā atklāj Latvijas jūras piekrastes daudzveidību, kas iepazīta, veicot ceļojumu no Nidas ciema Dienvidkurzemē (pie Latvijas-Lietuvas robežas) līdz pat Ainažiem (pie Latvijas-Igaunijas robežas). Nīca, Liepāja, Užava, Ventspils, Mazirbe, Kolka, Ragaciems, Vakarbuļļi, Bolderāja, Carnikava, Dunte, Salacgrīva.... Vienlaikus autors ir veicis arī ceļojumu laikā, piekrastes vēsturē un ekonomiskās attīstības līkločos, kā arī sastapto cilvēku likteņos.
Rimantam Ziedonim piemīt izcils talants iedzīvināt laikmetu un uzburt vārdu gleznas, kas rāda gan šodienu, gan aizgājušos gadsimtus. (Jāatceras agrāk klajā nākusī Rimanta Ziedoņa “Austrumu robeža” un vēl citas grāmatas.) Autoram lieliski izdevies būt klātesošam – ne atsvešinātam – vērotājam un pētniekam, un, apliecinot izcilu inteliģenci, izdevies nebūt vērtētājam. Rimants Ziedonis rāda piekrastes dzīvi tādu, kāda tā ir – ar svētku brīžiem, traģēdijām, laika nestām pārmaiņām – neizskaistinot un nekritizējot. Tieši didaktikas neesamība, izvairoties no “ak šie ir labie, šie ir sliktie; tas ir pareizi, tas nepareizi” paaugstina grāmatas “Jūras zemē Latvijā” vērtību līdz no vārdiem un teikumiem veidota kultūrvēsturiska pieminekļa līmenim. Tāpat arī apbrīnojama ir autora prasme izturēt žanru un stilu, neatkāpties no teicēju stāstītā, faktiem, reāliem notikumiem, neaizklīst iztēles pasaulē, tā apliecinot grāmatas lasītājam, ka dzīve dod vairāk interesantu raksturu un sižeta līniju nekā iztēle.

 

Piedāvājam Jums iegādāties arī šo:

978-9984-40-930-6_small
Cena:
Ls 6,50
Reģistrējoties:
Ls 5,85

Pirkt

Austrumu robeža

Autors: Rimants Ziedonis
ISBN: 978-9984-40-930-6
Lietiskievacins_small
Cena:
Ls 6,88
Reģistrējoties:
Ls 6,19

Pirkt

Mūs pazina kā „lietišķos”

Autors: Brigita Sturme
ISBN: 978-9984-807-54-6
Vvv_small
Cena:
Ls 9,24
Reģistrējoties:
Ls 8,32

Pirkt

Va(i)ras virtuve

Autors: L.Lapsa, I.Saatčiane, K.Jančevska
ISBN: 978-9984-34-333-4

  • Aivars Eipurs 10.02.2010 08:42

    Šī grāmata varētu būt ja ne katras latviešu ģimenes, tad vismaz to ģimeņu mājas bibliotēkās, kuras ilgāku laiku dzīvojušas pašā jūras piekrastē, bijušo un esošo zvejnieku ciemu teritorijā. Rimants Ziedonis turpina sava tēva tradīciju aprakstīt tēvu zemi un ir izstaigājis un izbraucis visus latviešu zvejnieku ciemus un piejūras pilsētas no leišiem līdz igauņiem. Stāsti katrā vietā ir atšķirīgi, bet ir arī kas kopīgs – leģendām apvītā tālākā vai ne tik senā pagātne. Tagad – kādam ir cerības turpat piekrastē, dažs labs ne uz ko lielu vairs necer. Gados jaunu zvejnieku ir maz. Ar lielu interesi lasīju par tām vietām, kuru tuvumā esmu dzīvojis. Tāpat beidzot uzzināju, kas tas ir par koktēlnieku, kura savdabīgos darbus ieraudzīju viņa mājas pagalmā Vakarbuļļos. Tāpat uzzināju, ka Gliks kā palīgmācītājs nekorekti izrunājies Daugavgrīvas pusē, apbērējot kādu dzērāju, un par to dabūjis sukas no nelaiķa kundzes. Uzzināju arī, kā cēlušies atsevišķu vietu nosaukumi. Nezināju arī to, ka Saulkrasti radušies tikai 1933.gadā. Tāpat nezināju, ka Tūjas nosaukums, iespējams, pārveidojies no igauņu tui – balodis, bet Carnikava ir no lībiešu sarnikau –ošu leja. Ļoti iespaidoja stāsts par četriem Vitrupes zvejniekiem, kuri 1949.gada novembrī ledus kārtas dēļ nav tikuši krastā veselu nedēļu un knapi izglābušies, izpeldot krastā pie Saulkrastiem. Lūk, mums otrs Blaumaņa „Nāves ēnā”, tikai ar pavisam laimīgām beigām, jo bojā neaizgāja neviens. Prieks ir par to, ka grāmatā tomēr var sastapt arī apņēmības pilnus šodienas cilvēkus šajā nozarē. Kā tautā mēdz teikt, baumas – šajā gadījumā, par latviešu zvejniecības nāvi – ir stipri pārspīlētas.

Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji

Pirktākais kategorijā

Jaunākais kategorijā